صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

اینفلوئنسر مارکتینگ | بازاریابی از طریق چهره‌های تأثیرگذار

اینفلوئنسر مارکتینگ، یا بازاریابی از طریق چهره‌های تأثیرگذار، ترکیبی از بازاریابی قدیم و جدید است. اینفلوئنسر مارکتینگ شامل همکاری تبلیغاتی یک برند با یک اینفلوئنسر آنلاین جهت فروش محصولات آن برند است.

سلبریتی‌ها از گذشته دارای تأثیرگذاری زیادی بر اجتماع و تفکر غالب افراد جامعه بوده‌اند و می‌توانستند جهت‌گیری فکری و اجتماعی خاصی را در بطن جامعه ایجاد کنند. دنیای اقتصاد از این تأثیرگذاری در راستای تبلیغات استفاده کرد و ارتباطی تنگاتنگ مابین سلبریتی‌ها و فروشگاه‌ها و تولیدکنندگان بزرگ شکل گرفت. امروزه، با ورود به دنیای اقتصاد دیجیتالی، تفاوتی دراین‌ارتباط اقتصادی شکل‌گرفته است. فروشگاه‌ها و تولیدکنندگان به‌جای ارتباط با سلبریتی‌ها، با اینفلوئنسرها وارد معامله شده‌اند و تبلیغات خود را به دست آن‌ها سپرده‌اند.

در این مقاله به بررسی اینفلوئنسر مارکتینگ، یا بازاریابی از طریق چهره‌های تأثیرگذار (Influencer Marketing) خواهیم پرداخت.

اینفلوئنسر کیست و چه تفاوتی با سلبریتی دارد؟

یک اینفلوئنسر لزوماً شخص معروفی در دنیای واقعی نیست. او صرفاً با داشتن یک شبکه یا صفحه مجازی پرتردد تأثیرگذاری خود را بر مخاطبین خود اعمال می‌کند؛ بنابراین تأثیرگذاری اجتماعی و اقتصادی دیگر محدود به سلبریتی‌ها نیست و اینفلوئنسرها نیز تأثیر بزرگی در این جریان دارند.

اینفلوئنسر با چند ویژگی شناخته می‌شود:

  1. باتوجه‌به فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی، همچون توییتر یا اینستاگرام، مخاطبین زیادی را همراه خودساخته است.
  2. تعداد مخاطبین و همراهان او به طور متوسط با میزان تأثیرگذاری و میزان نفوذش در جامعه ارتباط مستقیم دارد.
  3. توسط علم، قدرت، و یا ارتباطاتی که دارد مخاطبین خود را تحت‌تأثیر قرار داده و می‌تواند آن‌ها را به خرید کالایی خاص ترغیب کند.

 

آشنایی با دنیای بازاریابی دیجیتال: بازاریابی با کمک شبکه های اجتماعی

بنابراین، بایستی به تفاوت بین سلبریتی و اینفلوئنسر توجه کنیم. اینفلوئنسرها، بر خلاف سلبریتی‌ها، می‌توانند در هر جایگاه شغلی، مالی، فرهنگی، و حتی در هر مکانی باشند. چیزی که آن‌ها را اینفلوئنسر کرده است، زندگی واقعی آن‌ها نیست. بلکه فعالیتشان در دنیای مجازی، اعم از هر نوعی، باعث جذب مخاطب شده است. ازآنجاکه قدرت نفوذ یک اینفلوئنسر کاملاً به میزان مخاطبینش گره‌خورده است، داشتن تعاملی سازنده با مخاطبین از کلید‌های اصلی در شغل و درآمد اینفلوئنسرها است.

چرا بایستی با اینفلوئنسرها جهت تبلیغات تعامل طولانی‌مدت داشته باشیم؟

هدف و برنامه‌ریزی اینفلوئنسر، داشتن مخاطبینی مشتاق و پروپاقرص است؛ بنابراین، اینکه مخاطبین به‌جای دنبال‌کردن برند‌ها، این افراد را دنبال می‌کنند موضوعی تصادفی نیست و اینفلوئنسر برای جذب این مخاطبین وقت، زمان، و انرژی زیادی صرف کرده است.

اگر شما با اینفلوئنسری وارد تعامل کاری شدید و او کالای شما را تبلیغ کرد، بایستی بدانید خریدارانی که از این طریق جذب کالای شما شده‌اند، در حقیقت اهمیتی برای برند و فروشگاه شما قایل نیستند. صرفاً بابت آنکه اینفلوئنسر موردعلاقه آن‌ها از شما حمایت کرده و یا کالای شما را خریداری و استفاده نموده است، آن‌ها نیز از شما خرید کرده‌اند؛ بنابراین مخاطبین او به طرز رفتار و طرز اینفلوئنسر توجه می‌کنند. پس اگر مدتی با یک اینفلوئنسر کار کردید و مشتریان جدیدی جذب کردید، فکر نکنید می‌توانید با قطع همکاری با اینفلوئنسر مشتریان را حفظ کنید. مطمئن باشید با رفتن او، مخاطبین او را نیز از دست خواهید داد.

 

آیا همکاری با اینفلوئنسر برای کسب‌وکارهای بزرگ نیز ضرورت دارد؟

اگر برند شما دارای جایگاه بزرگی بین مردم است، همکاری با اینفلوئنسرها کمکی در راستای شناخته شدن برند شما نخواهد داشت، زیرا برند شما قبلاً برای همگی شناخته شده است. اما، اینفلوئنسر می‌تواند برند شما را یادآوری کند و میزان اشتیاق مردم برای خرید از برند شما را افزایش دهد. در ذهن بودن و یادآوری برند شما، اولویت برند شما را در ذهن مردم حک کرده و با این کار درآمد خود را تضمین می‌کنید.

پروداکت مارکتینگ، یا بازاریابی محصول

میزان اثرگذاری اینفلوئنسر در بازار اقتصاد جهانی چقدر است؟

اینفلوئنسرها سهم بزرگی در بازار اقتصاد جهانی دارند. به‌عنوان‌مثال در سال 2021، میزان تجارت از طریق بازاریابی اینفلوئنسر به 13.8 بیلیون دلار رسید. شرکت‌ها نیز از همکاری با اینفلوئنسرها سود سرشاری را به دست آوردند. به طور متوسط هر شغلی که در بازار اینفلوئنسر سرمایه‌گذاری کرده است، پنج برابر میزان هزینه اولیه برایش سود نهایی داشته است. این نوع تجارت پرسود، رو به گسترش است. میزان افزایش جستجوی کلمه اینفلوئنسر مارکتینگ از سال 2016 تا کنون، در حدود پنج برابر شده است.

با نظرسنجی نشان می‌دهند که برندها تا 90درصد بر سودهی تبلیغات از طریق اینفلوئنسرها اعتقاد دارند و 67 درصد شرکت‌ها بستر اینستاگرام را برای تبلیغ کالای خود توسط اینفلوئنسر ترجیح می‌دهند.

چگونه کالای خود را توسط اینفلوئنسر تبلیغ کنیم؟

ابتدا استراتژی و روش تبلیغاتی خود را مشخص کنید. روش تبلیغاتی تعیین‌کننده نوع اینفلوئنسری است که مناسب و هم‌جهت با کار شما است. سپس میزان بودجه را بررسی کرده و با چند اینفلوئنسر که متناسب با استراتژی شما هستند صحبت کنید.

از نکات مهم هنگام انتخاب نهایی اینفلوئنسر می‌توان این موارد را ذکر کرد:

  1. میزان مخاطبین اینفلوئنسر ارتباط مستقیمی با میزان تأثیرگذاری او دارد. منتهی بایستی جامعه هدف خود برای فروش محصولات را بررسی کنیم. به‌عنوان‌مثال اگر ما تولیدکننده اسباب‌بازی کودکان هستیم، اینفلوئنسری که مخاطبین او بیشتر بزرگسالان هستند مناسب ما نیست. بایستی از کودکان اینفلوئنسر جهت تبلیغ اسباب‌بازی‌های خود استفاده کنیم، حتی اگر تعداد مخاطبین کمتری داشته باشند.
  2. با چه ترتیبی می‌خواهد کالای شما را تبلیغ کند؟ هفته‌ای یک‌بار، ماهی یک‌بار، یا …
  3. جهت اطلاع از آخرین تولیدات و محصولات شما چگونه با هم در ارتباط خواهید بود؟ آیا نیاز به ترتیب سفر اینفلوئنسر به فروشگاه/کارخانه شما در هر بار تبلیغ است؟ این موارد سهم مهمی در میزان بودجه تبلیغاتی شما ایفا می‌کنند.
  4. اینفلوئنسرها مخاطبین خود را به‌سختی جذب کرده‌اند؛ بنابراین به طور معمول نمی‌توانند بابت هر نوع تبلیغ یا گرایش سیاسی را در پیج خود داشته باشند. زیرا به‌راحتی مخاطبین خود را از دست خواهند داد. این موارد را مدنظر داشته باشیم و مطمئن باشیم در ادامه برای همکاری مشکلی پیش نخواهد آمد.

در نهایت از آن‌ها در مورد روش تبلیغ و مدت‌زمان قرارداد پرس‌وجو کنید. بهتر است در نهایت قرارداد توسط یک شرکت یا وکیل تجاری تأیید و امضا شود.

جمع‌بندی نهایی

در دنیای دیجیتالی امروز، اینفلوئنسرها جایگاه مهمی در سهم تبلیغات و دنیای اقتصاد را از آن خود کرده‌اند؛ بنابراین یک همکاری آگاهانه با اینفلوئنسر می‌تواند فروش شما را به طور متوسط تا 5 برابر بیشتر تضمین کند. این همکاری نه‌تنها برای شرکت‌های کوچک که برای برندهای بزرگ و معروف نیز ضروری است.

 

https://1da.ir/KKafcOX https://rizy.ir/8qjAtU
https://zaya.io/mh839 https://b2n.ir/q41640

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مقالات ادستیتو
ابزارهای AI برای طراحی سایت هوشمند | تحولی در طراحی سایت

ابزارهای AI برای طراحی سایت هوشمند | تحولی در طراحی سایت

به لطف ابزارهای AI برای طراحی سایت هوشمند؛ کار توسعه‌دهندگان سایت ساده‌تر شده است طراحی سایت با هوش مصنوعی را می‌توان یکی از تحولات نوین در زمینه طراحی سایت دانست. این موضوع به طراحان وب‌سایت ، دارندگان کسب‌وکارها و برنامه‌نویسان امکاناتی بی‌نظیر می‌دهد. با استفاده از الگوریتم‌ها و قدرت تجزیه‌وتحلیل هوش مصنوعی در طراحی سایت […]

بیشتر بخوانید
ابزارهای رایگان و حرفه‌ای برای طراحی سایت | کدام ابزار رایگان بهتر است؟

ابزارهای رایگان و حرفه‌ای برای طراحی سایت | کدام ابزار رایگان بهتر است؟

بهترین ابزارهای رایگان و حرفه‌ای برای طراحی سایت در سال 2024 در دنیای امروز، طراحی سایت به یکی از عوامل حیاتی برای کسب‌وکارهای آنلاین تبدیل شده است. با رشد روزافزون صنعت وب، طراحی سایت نیز رشد پیدا کرد. با افزایش رقابت، طراحان وب نیازمند ابزارهایی هستند که به آن‌ها در ایجاد طراحی سایت منحصربه‌فرد و […]

بیشتر بخوانید
ابزارهای برتر ریمارکتینگ در سال 2024 | معرفی انواع ابزارها

ابزارهای برتر ریمارکتینگ تبلیغات گوگل در سال 2024 | معرفی انواع ابزارها

شناخت ابزارهای برتر ریمارکتینگ تبلیغات گوگل در سال 2024 هدایت بازدیدکنندگان به وب‌سایت با تبلیغات گوگل با گوگل ادز کار آسانی نیست. تیم‌های فروش و بازاریابی برندهای مختلف باید با تبلیغات گوگل و ایجاد کمپین‌های تبلیغات در گوگل با گوگل ادز و تولید محتوای سئو شده را انجام دهند تا بتوانند در موتورهای جست‌وجو با […]

بیشتر بخوانید