صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

تاریخچه تبلیغات گوگل | از پیدایش تا ایجاد تحولات در این پلتفرم تبلیغاتی شرکت گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل؛ 22 سال در جایگاه بهترین پلتفرم تبلیغاتی

تاریخچه تبلیغات گوگل از سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز می‌شود. این تاریخی است که بازاریابان اینترنتی در سراسر جهان برای همیشه به یاد خواهند آورد. تبلیغات گوگل در ابتدا با نام ادوردز به‌عنوان یک سیستم مزایده‌ برای معرفی سایت هدف، افزودن امتیاز کیفیت (Quality Score)، تبلیغات بر پایه علاقه‌مندی، افزونه‌های سایت‌لینک (sitelink) و بازاریابی مجدد شروع به فعالیت کرد و هر سال که می‌گذرد قوی‌تر می‌شود و مخاطبان بیشتری جذب می‌کند.

تبلیغات گوگل از زمان پیدایش تا کنون در سال 2022، تبدیل به یک سیستم تبلیغاتی چند میلیارد دلاری و پربازدیدترین پلتفرم تبلیغاتی سلف‌سرویس شده است. در این مطلب با خلاصه‌ای بر تاریخچه تبلیغات گوگل از گذشته تا رسیدن به جایی است که امروز قرار دارد به طور کامل آشنا می‌شویم .

سال‌های 2000 تا 2003؛ راه‌اندازی گوگل ادوردز تا توافق با AOL

پس از موفقیت‌ در آزمایشات اولیه در سال ۱۹۹۹، گوگل ادوردز (Adwords) ابتدا در اکتبر سال بعد، بر اساس پرداخت به ازای نمایش (PPI) و تنها در سمت راست نتایج جستجوی گوگل راه‌اندازی شد. کاربران به‌صورت کاملا خودمختار عضو می‌شدند و تعیین می‌کردند که به ازای هر هزار بار نمایش (یا زمان نمایش) چقدر مایل به پرداخت هستند. هر کسی که پیشنهاد بیشتری می‌داد، در بالای صفحه جستجو ظاهر می‌شد.

ماهیت رقابتی مدیران ارشد گوگل منجر به فراخوانی برای تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) شد، اما در سال ۲۰۰۲ گوگل یک گام فراتر رفت و موقعیت تبلیغات در صفحه جستجو را بر اساس ارتباط محتوا و همچنین قیمت‌های بالاتر رتبه‌بندی کرد. موقعیتی که یک تبلیغ در آن رتبه‌بندی می‌شود به امتیازی بستگی دارد که هم مربوط بودن و هم قیمتی را که تبلیغ‌کننده مایل به پرداخت آن است، در نظر می‌گیرد. این بدان معناست که کسب‌وکارهایی که در بالای صفحه جستجو تبلیغ می‌شوند، بیشتر مورد اعتماد کاربران گوگل قرار می‌گیرند.

بر اساس تاریخچه تبلیغات گوگل در سال 2005 توافقی با AOL انجام شد. این توافق مهم به کاربران این امکان را می‌داد که تبلیغات خود را در موتورهای جستجوی شریک گوگل نیز نشان دهند و همین کار دامنه تبلیغات آنلاین را به‌شدت افزایش داد.

تاریخچه تبلیغات گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل بین سال‌های 2005 تا 2011

طبق تاریخچه تبلیغات گوگل، این پلتفرم در اواخر سال ۲۰۰۵، از تبلیغات خود در نتایج جستجو استفاده کرد و تبلیغات هدفمند سایت (شبکه نمایش) را به وجود آورد. کاربران AdWords می‌توانند از شبکه نمایش برای نمایش تبلیغات در وب‌سایت‌هایی استفاده کنند که در برنامه Google AdSense ثبت نام کرده‌‌اند.

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان در آن زمان، با انتخاب دامنه‌ها یا کلمات کلیدی که تبلیغات خود را به آن‌ها پیوند می‌دهند و فقط بر اساس CPM (هزینه در هزار نمایش)، از فرصت استفاده از فایل‌های GIF متحرک و نمایش تصاویر متحرک برای انجام تبلیغات در گوگل استفاده کردند.

در حدود سال 2006 ردیابی تبدیل نرخ گوگل (conversion tracking) راه‌اندازی شد، به این معنی که تبلیغ‌کنندگان در نهایت می‌توانستند کلمات کلیدی، تبلیغات و کمپین‌هایی که منجر به فروش می‌شوند را پیگیری کنند. جدیدترین نسخه ابزار کلمات کلیدی گوگل نیز در سال بعد منتشر شد، به این معنی که کاربران می‌توانستند در مورد رقابت کلمات کلیدی خاص خود اطلاعاتی به دست بیاورند.

گوگل در سال ۲۰۰۸ با Double Click قراردادی بست و جنبه بصری تبلیغات نمایشی خود را به‌شدت تغییر داد و به تبلیغ‌کنندگان اجازه داد تبلیغات نمایشی بسیار مرتبط‌تر و پیشرفته‌تری را در سراسر شبکه Google به مخاطبان خود نشان دهند.

تاریخچه تبلیغات گوگل

سال‌های 2011 تا 2016؛ پیدایش تبلیغات پویا

با رشد و ارتقا گوگل ادوردز، انواع تبلیغات و قابلیت‌های این سیستم تبلیغاتی آنلاین نیز در حال پیشرفت بود. در سال ۲۰۱۱، قابلیت‌های هدف‌گیری پیشرفته‌تری منتشر شد که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌داد تا کاربران را بر اساس مکان‌های ترجیحی آن‌ها هدف قرار دهند.

بر اساس تاریخچه تبلیغات گوگل در اکتبر ۲۰۱۱ شاهد معرفی تبلیغات پویا بودیم که فناوری وب کراولینگ (Web Crawling) را به همراه دانش گوگل از موجودی وب‌سایت‌ها برای تولید خودکار آگهی و همچنین URL مقصد به کار گرفت. از طرفی در سال ۲۰۱۶ تبلیغات گوگل سمت راست صفحه نتایج جستجو حذف شد تا برای موبایل بهینه‌سازی شود. از این رو تبلیغات گوگل به‌صورت چهار نتیجه اول در صفحه جستجوی ظاهر می‌شوند.

مطالعه بیشتر : تبلیغات گوگل ادز | گزینه‌ای مناسب برای تبلیغ و توسعه تمامی کسب‌وکارها

تبدیل گوگل ادوردز به گوگل ادز در سال 2018 و پیشرفت این پلتفرم تا به امروز

در سال ۲۰۱۸، گوگل به طور رسمی نام گوگل ادوردز (Google Adwords) را به گوگل ادز (Google Ads) تغییر داد. این تغییر برند با تحولی بزرگ در نام و لوگوی این پلتفرم محبوب تبلیغاتی آنلاین همراه شد. تاریخچه تبلیغات گوگل به ما می‌گوید که از زمان آغاز به کار این پلتفرم در 22 سال پیش، گوگل ادز (گوگل ادوردز سابق) رقبا، پیشرفت‌ها و نکات برجسته زیادی داشته است. در سال ۲۰۱۹، درآمد تبلیغاتی گوگل به 81/134 میلیارد دلار رسید و پیرو آن جایگاه خود را به عنوان کلیدی برای موفقیت کسب‌وکارها در سال ۲۰۲۰ به دست آورد. این پلتفرم تبلیغات آنلاین محبوب اکنون نیز به پیشرفت خود در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهد و بسیار بعید است که از صدر جدول رقابت با رقبای تبلیغاتی خود پایین بیاید.

تاریخچه تبلیغات گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل؛ تایید کننده خدمات برتر این پلتفرم

تبلیغات گوگل ادز در طول چند دهه گذشته تا به امروز به جرات قوی‌ترین سیستم تبلیغاتی آنلاین برای کسب‌وکارهای مختلف و تضمینی بر جذب مخاطبان هدف برای آن‌ها بوده است. از این رو تاریخچه تبلیغات گوگل در 22 سال اخیر، موفقیت روزبه‌روز این سیستم را نشان می‌دهد که خود تایید کننده خدمات برتر تبلیغات گوگل ادز و تضمینی بر اعتبار این پلتفرم است.

با این حال، تبلیغات گوگل هنوز هم برای بسیاری از کسب‌وکارها و بازاریابان ناشناخته و یا بسیار پیچیده است. از این رو موسسه ادستیتو به‌عنوان پارتنر رسمی گوگل، طیف گسترده‌ای از خدمات Google Ads را به شما ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا حد ممکن بهترین بازگشت سرمایه را از این راه برای کسب‌وکار خود داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

https://rizy.ir/FcuRg https://1da.ir/MARv
https://b2n.ir/f99265 https://tinyurl.com/22faznr6

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مقالات ادستیتو
جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز | این روش چگونه انجام می‌شود؟

جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز | این روش چگونه انجام می‌شود؟

جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز به چه صورتی انجام می‌شود؟ تبلیغات ویدئویی یکی از شاخه‌های تبلیغات گوگل ادز است. در این بخش شما می‌توانید از امکانات گوگل ادز برای نمایش تبلیغات کسب‌وکار خود در پلتفرم‌های انتشار ویدئو مانند یوتیوب و سایت‌ها و نرم‌افزارهای دیگر استفاده کنید. این گروه از تبلیغات شامل مواردی مانند […]

بیشتر بخوانید
ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب | طراحی سایت حرفه‌ای و کاربرپسند

ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب | طراحی سایت حرفه‌ای و کاربرپسند

استفاده از ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب امروزه داشتن سایت جذاب و کاربرپسند برای هر کسب‌وکاری اهمیت بالایی دارد. اما بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش فنی یا وقت کافی، از طراحی سایت خودداری می‌کنند. خوشبختانه، ابزارهای ساده و قدرتمندی وجود دارند که هر کسی با هر سطحی از تجربه می‌تواند […]

بیشتر بخوانید
ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل | ابزاری برای نظارت و بهینه‌سازی کمپین‌های گوگل

ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل | ابزاری برای نظارت و بهینه‌سازی کمپین‌های گوگل

ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل و کمپین‌های تبلیغاتی در دنیای تبلیغات دیجیتال، گوگل ادز یکی از ابزارهای پرقدرت و محبوب برای مدیریت و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات گوگل است. یکی از ویژگی‌های کلیدی گوگل ادز که به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا دیدگاه عمیق‌تر و دقیق‌تری نسبت به عملکرد کمپین‌های خود داشته باشند، ایجاد ستون‌های سفارشی […]

بیشتر بخوانید