صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

تاریخچه تبلیغات گوگل؛ 22 سال در جایگاه بهترین پلتفرم تبلیغاتی

تاریخچه تبلیغات گوگل از سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز می‌شود. این تاریخی است که بازاریابان اینترنتی در سراسر جهان برای همیشه به یاد خواهند آورد. تبلیغات گوگل در ابتدا با نام ادوردز به‌عنوان یک سیستم مزایده‌ برای معرفی سایت هدف، افزودن امتیاز کیفیت (Quality Score)، تبلیغات بر پایه علاقه‌مندی، افزونه‌های سایت‌لینک (sitelink) و بازاریابی مجدد شروع به فعالیت کرد و هر سال که می‌گذرد قوی‌تر می‌شود و مخاطبان بیشتری جذب می‌کند.

تبلیغات گوگل از زمان پیدایش تا کنون در سال 2022، تبدیل به یک سیستم تبلیغاتی چند میلیارد دلاری و پربازدیدترین پلتفرم تبلیغاتی سلف‌سرویس شده است. در این مطلب با خلاصه‌ای بر تاریخچه تبلیغات گوگل از گذشته تا رسیدن به جایی است که امروز قرار دارد به طور کامل آشنا می‌شویم .

سال‌های 2000 تا 2003؛ راه‌اندازی گوگل ادوردز تا توافق با AOL

پس از موفقیت‌ در آزمایشات اولیه در سال ۱۹۹۹، گوگل ادوردز (Adwords) ابتدا در اکتبر سال بعد، بر اساس پرداخت به ازای نمایش (PPI) و تنها در سمت راست نتایج جستجوی گوگل راه‌اندازی شد. کاربران به‌صورت کاملا خودمختار عضو می‌شدند و تعیین می‌کردند که به ازای هر هزار بار نمایش (یا زمان نمایش) چقدر مایل به پرداخت هستند. هر کسی که پیشنهاد بیشتری می‌داد، در بالای صفحه جستجو ظاهر می‌شد.

ماهیت رقابتی مدیران ارشد گوگل منجر به فراخوانی برای تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) شد، اما در سال ۲۰۰۲ گوگل یک گام فراتر رفت و موقعیت تبلیغات در صفحه جستجو را بر اساس ارتباط محتوا و همچنین قیمت‌های بالاتر رتبه‌بندی کرد. موقعیتی که یک تبلیغ در آن رتبه‌بندی می‌شود به امتیازی بستگی دارد که هم مربوط بودن و هم قیمتی را که تبلیغ‌کننده مایل به پرداخت آن است، در نظر می‌گیرد. این بدان معناست که کسب‌وکارهایی که در بالای صفحه جستجو تبلیغ می‌شوند، بیشتر مورد اعتماد کاربران گوگل قرار می‌گیرند.

بر اساس تاریخچه تبلیغات گوگل در سال 2005 توافقی با AOL انجام شد. این توافق مهم به کاربران این امکان را می‌داد که تبلیغات خود را در موتورهای جستجوی شریک گوگل نیز نشان دهند و همین کار دامنه تبلیغات آنلاین را به‌شدت افزایش داد.

تاریخچه تبلیغات گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل بین سال‌های 2005 تا 2011

طبق تاریخچه تبلیغات گوگل، این پلتفرم در اواخر سال ۲۰۰۵، از تبلیغات خود در نتایج جستجو استفاده کرد و تبلیغات هدفمند سایت (شبکه نمایش) را به وجود آورد. کاربران AdWords می‌توانند از شبکه نمایش برای نمایش تبلیغات در وب‌سایت‌هایی استفاده کنند که در برنامه Google AdSense ثبت نام کرده‌‌اند.

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان در آن زمان، با انتخاب دامنه‌ها یا کلمات کلیدی که تبلیغات خود را به آن‌ها پیوند می‌دهند و فقط بر اساس CPM (هزینه در هزار نمایش)، از فرصت استفاده از فایل‌های GIF متحرک و نمایش تصاویر متحرک برای انجام تبلیغات در گوگل استفاده کردند.

در حدود سال 2006 ردیابی تبدیل نرخ گوگل (conversion tracking) راه‌اندازی شد، به این معنی که تبلیغ‌کنندگان در نهایت می‌توانستند کلمات کلیدی، تبلیغات و کمپین‌هایی که منجر به فروش می‌شوند را پیگیری کنند. جدیدترین نسخه ابزار کلمات کلیدی گوگل نیز در سال بعد منتشر شد، به این معنی که کاربران می‌توانستند در مورد رقابت کلمات کلیدی خاص خود اطلاعاتی به دست بیاورند.

گوگل در سال ۲۰۰۸ با Double Click قراردادی بست و جنبه بصری تبلیغات نمایشی خود را به‌شدت تغییر داد و به تبلیغ‌کنندگان اجازه داد تبلیغات نمایشی بسیار مرتبط‌تر و پیشرفته‌تری را در سراسر شبکه Google به مخاطبان خود نشان دهند.

تاریخچه تبلیغات گوگل

سال‌های 2011 تا 2016؛ پیدایش تبلیغات پویا

با رشد و ارتقا گوگل ادوردز، انواع تبلیغات و قابلیت‌های این سیستم تبلیغاتی آنلاین نیز در حال پیشرفت بود. در سال ۲۰۱۱، قابلیت‌های هدف‌گیری پیشرفته‌تری منتشر شد که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌داد تا کاربران را بر اساس مکان‌های ترجیحی آن‌ها هدف قرار دهند.

بر اساس تاریخچه تبلیغات گوگل در اکتبر ۲۰۱۱ شاهد معرفی تبلیغات پویا بودیم که فناوری وب کراولینگ (Web Crawling) را به همراه دانش گوگل از موجودی وب‌سایت‌ها برای تولید خودکار آگهی و همچنین URL مقصد به کار گرفت. از طرفی در سال ۲۰۱۶ تبلیغات گوگل سمت راست صفحه نتایج جستجو حذف شد تا برای موبایل بهینه‌سازی شود. از این رو تبلیغات گوگل به‌صورت چهار نتیجه اول در صفحه جستجوی ظاهر می‌شوند.

مطالعه بیشتر : تبلیغات گوگل ادز | گزینه‌ای مناسب برای تبلیغ و توسعه تمامی کسب‌وکارها

تبدیل گوگل ادوردز به گوگل ادز در سال 2018 و پیشرفت این پلتفرم تا به امروز

در سال ۲۰۱۸، گوگل به طور رسمی نام گوگل ادوردز (Google Adwords) را به گوگل ادز (Google Ads) تغییر داد. این تغییر برند با تحولی بزرگ در نام و لوگوی این پلتفرم محبوب تبلیغاتی آنلاین همراه شد. تاریخچه تبلیغات گوگل به ما می‌گوید که از زمان آغاز به کار این پلتفرم در 22 سال پیش، گوگل ادز (گوگل ادوردز سابق) رقبا، پیشرفت‌ها و نکات برجسته زیادی داشته است. در سال ۲۰۱۹، درآمد تبلیغاتی گوگل به 81/134 میلیارد دلار رسید و پیرو آن جایگاه خود را به عنوان کلیدی برای موفقیت کسب‌وکارها در سال ۲۰۲۰ به دست آورد. این پلتفرم تبلیغات آنلاین محبوب اکنون نیز به پیشرفت خود در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهد و بسیار بعید است که از صدر جدول رقابت با رقبای تبلیغاتی خود پایین بیاید.

تاریخچه تبلیغات گوگل

تاریخچه تبلیغات گوگل؛ تایید کننده خدمات برتر این پلتفرم

تبلیغات گوگل ادز در طول چند دهه گذشته تا به امروز به جرات قوی‌ترین سیستم تبلیغاتی آنلاین برای کسب‌وکارهای مختلف و تضمینی بر جذب مخاطبان هدف برای آن‌ها بوده است. از این رو تاریخچه تبلیغات گوگل در 22 سال اخیر، موفقیت روزبه‌روز این سیستم را نشان می‌دهد که خود تایید کننده خدمات برتر تبلیغات گوگل ادز و تضمینی بر اعتبار این پلتفرم است.

با این حال، تبلیغات گوگل هنوز هم برای بسیاری از کسب‌وکارها و بازاریابان ناشناخته و یا بسیار پیچیده است. از این رو موسسه ادستیتو به‌عنوان پارتنر رسمی گوگل، طیف گسترده‌ای از خدمات Google Ads را به شما ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا حد ممکن بهترین بازگشت سرمایه را از این راه برای کسب‌وکار خود داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

https://rizy.ir/FcuRg https://1da.ir/MARv
https://b2n.ir/f99265 https://tinyurl.com/22faznr6

 

آخرین مقالات ادستیتو
گران‌قیمت‌ترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل | بررسی دقیق درمورد قیمت کلمات کلیدی

گران‌قیمت‌ترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل | بررسی دقیق درمورد قیمت کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل گوگل، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های تبلیغاتی در جهان، مکانی است که شرکت‌ها برای جلب‌توجه مخاطبین خود میلیاردها دلار هزینه می‌کنند. گوگل از طریق سیستم پرداخت به‌ازای هر کلیک (PPC) درآمدزایی می‌کند، و هزینه هر کلیک بر اساس کلمات کلیدی مورداستفاده متغیر است. برخی از کلمات کلیدی در تبلیغات […]

بیشتر بخوانید
محاسبه قیمت کلمات در تبلیغات گوگل | فاکتورهای موثر در تعیین قیمت گذاری

محاسبه قیمت کلمات در تبلیغات گوگل | فاکتورهای موثر در تعیین قیمت گذاری

قیمت کلمات در تبلیغات گوگل چگونه محاسبه می‌شوند؟ امروزه گوگل از بزرگ‌ترین و پرترافیک‌ترین موتورهای جستجو در جهان، یک فضای باارزش برای تبلیغات است. تبلیغات گوگل به شرکت‌ها و کسب‌وکارها امکان می‌دهد که به مخاطبین خاص خود پیام‌های تبلیغاتی را نمایش دهند. اما چگونه قیمت کلمات در تبلیغات گوگل محاسبه می‌شود؟ در ادامه با ما […]

بیشتر بخوانید
همترازی مراحل قیف فروش با اکانت گوگل ادز | چند گام برای هم‌ترازی

همترازی مراحل قیف فروش با اکانت گوگل ادز | چند گام برای هم‌ترازی

مراحل قیف فروش با اکانت گوگل ادز به چه صورتی است؟ در دنیای دیجیتالی کنونی، تبلیغات گوگل به یک هنر و علم تبدیل شده است. با استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتالی می‌توان به‌راحتی به هدف‌های بازاریابی خود دست یافت. یکی از این ابزارها، گوگل ادوردز است. برای موفقیت در استفاده از این ابزار، باید مراحل […]

بیشتر بخوانید