صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

نصب گوگل آنالیتیکس 4 در کنار آنالیتیکس یونیورسال برای استفاده هم‌زمان

نصب گوگل آنالیتیکس

دو نسخه از یک ابزار حرفه‌ای برای تحلیل داده‌های سایت

گوگل آنالیتیکس 4 در سال 2020 میلادی به طور رسمی معرفی و منتشر شد. این نسخه دارای بهبودها و به‌روزرسانی‌های متعددی است که آن را به یکی از قوی‌ترین ابزارها برای بررسی معیارها و اطلاعات در سایت‌های کسب‌وکار تبدیل کرده است. بااین‌حال شاید همین تفاوت‌ها و نیز کاربردی‌بودن نسخه قدیمی یا یونیورسال باعث شده است بسیاری از افراد یونیورسال را ترجیح دهند و برخی دیگر بخواهند از هر دو نسخه به طور هم‌زمان استفاده کنند. به همین دلیل در این مطلب ادستیتو (مجری تبلیغات گوگل در ایران) با روش نصب گوگل آنالیتیکس 4 در کنار آنالیتیکس یونیورسال آشنا می‌شویم.

گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردی دارد؟

آنالیتیکس جدید و نسخه یونیورسال چه تفاوت‌هایی دارند؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های گوگل آنالیتیکس 4 و آنالیتیکس یونیورسال، پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف موبایل و رایانه به طور هم‌زمان در نسخه جدید است. این در حالی است که درگذشته برای بررسی نرم‌افزارهای موبایلی باید نسخه‌های دیگری مانند Google Analytics for Firebase یا Google Analytics for Apps را نصب می‌کردید. در نسخه جدید اما امکان ردیابی چندین جریان داده و بررسی سایت و نرم‌افزار موبایلی به طور هم‌زمان وجود دارد.

یک مزیت دیگر گوگل آنالیتیکس 4 نسبت به آنالیتیکس یونیورسال، یکپارچگی بیشتر در مدل داده‌ها است. این مسئله زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم نرم‌افزارهای موبایل، داده‌های کاملاً متفاوت را در بازدید از سایت‌ها ایجاد می‌کنند.

نصب گوگل آنالیتیکس 10

آنالیتیکس جدید برای رفع این مشکل، برخی از معیارها مانند معاملات خُرد درون نرم‌افزار (transaction)، تعامل با شبکه‌های اجتماعی و بازدید از صفحه را در قالب یک ویژگی عمومی یا همان رویداد (Event) گردآوری کرده است.

بنابراین شما به‌جای ردیابی چندین ویژگی مجزا، کافی است رویداد موردنظر خود را تعریف کنید. بعد از تعریف رویداد نیز این امکان برای شما وجود دارد که جزئیات موردنظر خود را در آن رویداد، تعریف کنید که به این ویژگی، پارامترهای رویداد گفته می‌شود. مزیت دیگر این ویژگی در این است که در آینده در مورد بررسی داده‌ها در مورد فناوری‌های نوین مانند اینترنت اشیا نیز قابل توسعه است.

برخی از مزایای دیگر آنالیتیکس 4 نسبت به آنالیتیکس یونیورسال عبارت‌اند از:

 • Viewهای جدید برای گزارش‌‌ها
 • نحوه بررسی و تجزیه‌وتحلیل
 • جدید داده‌ها

روش نصب گوگل آنالیتیکس 4 در کنار آنالیتیکس یونیورسال

گوگل آنالیتیکس 4 ابزاری برای بررسی معیارهای گوناگون هم در مورد سایت و هم در مورد نرم‌افزارها است؛ بنابراین با توجه بر این دو مورد کاربرد، دو فرایند مختلف نیز برای راه‌اندازی آن وجود خواهد داشت. بااین‌حال ما در این بخش مراحلی را به شما آموزش می‌دهیم که به شما کمک می‌کند این ابزار محبوب را در کنار آنالیتیکس یونیورسال خود نصب کنید. این کار همچنین به کمک ابزاری با نام «دستیار راه‌اندازی GA4» ممکن است. برای انجام این کار، این مراحل را دنبال کنید:

 • در گوگل انالیتیکس، روی «Admin» در سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید
 • در ستون اکانت، حساب کاربری موردنظر را انتخاب کنید

 • در ستون Property، حالت Universal Analytics را انتخاب کنید. این حالت در حال حاضر داده‌ها را برای وب‌سایت شما جمع‌آوری می‌کند

 • در ستون Property، گزینه GA4 Setup Assistant را انتخاب کنید

 • در ادامه در زیر عبارت “می‌خواهم یک ویژگی جدید Google Analytics 4 ایجاد کنم” روی “شروع به کار” کلیک کنید

 • در پایان روی Create Property کلیک کنید

بعد از طی این مراحل اگر نمی‌توانید با استفاده از تگ‌های خود، داده‌ها را جمع‌آوری کنید احتمالاً یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند:

 • سیستم مدیریت محتوای شما از تگ js پشتیبانی نمی‌کند
 • شما از گوگل تگ منیجر استفاده می‌کنید
 • شما از تگ js استفاده می‌کنید
آخرین مقالات دیجیتال مارکتینگ از تیم ادستیتو
مهمترین عوامل شکست تبلیغات گوگل قسمت اول مهمترین عوامل شکست تبلیغات گوگل قسمت دوم
تبلیغات متنی قسمت اول تبلیغات متنی قسمت دوم

روش نصب آنالیتیکس یونیورسال در کنار نسخه 4

در یک سناریوی دیگر ممکن است شما نسخه جدید گوگل آنالیتیکس را نصب‌کرده باشید؛ اما در همچنان بخواهید، نسخه قدیمی یا یونیورسال را نیز بکار ببرید. شاید از خود بپرسید که اصلاً چرا باید به نسخه یونیورسال نیاز داشته باشم؟ شکی نیست آنالیتیکس جدید، امکانات فراوانی دارد بااین‌حال هنوز برخی از ویژگی‌های نسخه جدید، کاملاً راه‌اندازی یا کاربردی نشده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از افراد هنوز نسخه قدیمی را با همان رابط کاربردی آشنا ترجیح می‌دهند.

خدمات مشتری ادستیتو
اکانت مدیریت شده گوگل ادز
اکانت اختصاصی گوگل ادز

در هر صورت برای نصب آنالیتیکس یونیورسال در کنار گوگل آنالیتیکس 4 باید این مراحل را دنبال کنید:

 • وارد بخش ادمین شوید و تفاوتی ندارد که این کار را از کدام property انجام می‌دهید
 • روی Create Property کلیک کنید
 • نام property موردنظر خود را در فیلد مربوطه وارد کنید
 • فیلدهای منطقه زمانی و واحد پول را پر کنید
 • گزینه Show advanced options را انتخاب کنید
 • در این مرحله در حالت پیش‌فرض همان GA4 ایجاد می‌شود؛ ولی شما می‌توانید از گزینه Create a Universal Analytics property کنید
 • با انتخاب گزینه آنالیتیکس یونیورسال تنظیمات بیشتری را باید انجام دهید
 • در بخش آدرس سایت، URL سایت خود را وارد کنید
 • در این زمان از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید از هر دو نسخه استفاده کنید یا یکی از آن‌ها که هر دو نسخه را در گزینه بالاتر انتخاب کنید
 • توجه داشته باشید که برای استفاده هم‌زمان از هر دو نسخه آنالیتیکس باید هر دو آن‌ها را بر اساس نیازهای اطلاعاتی خود پیکربندی و تنظیم کنید

توسعه امکانات تحلیل داده با نصب آنالیتیکس 4 در کنار یونیورسال

گوگل آنالیتیکس یونیورسال نسخه‌ای از گوگل آنالیتیکس است که در پاییز سال 2012 معرفی شد. این ابزار امکانات گوناگونی را برای بررسی رفتارهای کاربران در سایت ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به سازماندهی داده‌های کاربران و ارائه کدهای جدید (در زمان انتشار) اشاره کرد. این نسخه یک نسخه پیشرفته‌تر نسبت به نسخه Analytics (GA) بود.

تبلیغات گوگل با ادستیتو

در سال 2020 اما نسخه جدیدتری از آنالیتیکس در دسترس کاربران قرار گرفت که با نام آنالیتیکس 4 شناخته می‌شود. این ابزار، داده‌های سایت را برای درک بهتر سفر مشتری در سایت گردآوری می‌کند و سپس متناسب با رویداد تعریف شده، تحلیل خود را ارائه می‌دهد.

امکان نصب هم‌زمان این دو ابزار برای توسعه امکانات تحلیل و بررسی نتایج کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ادز وجود دارد. همچنین درصورتی‌که نیاز به خدمات تبلیغات کلیکی گوگل ادز و برخورداری از یک اکانت مدیریت شده دارید، ادستیتو علاوه بر این امکانات، مشاوره و آموزش‌های لازم را نیز به شما ارائه می‌دهد.

 

دسترسی سریع به مقاله نصب گوگل آنالیتیکس 4
https://tinyurl.com/3mtcnsyt https://is.gd/AJCl8i
https://b2n.ir/s12790 https://1da.ir/SLzhy

 

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مقالات ادستیتو
جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز | این روش چگونه انجام می‌شود؟

جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز | این روش چگونه انجام می‌شود؟

جذب مخاطبان با تبلیغات ویدئویی گوگل ادز به چه صورتی انجام می‌شود؟ تبلیغات ویدئویی یکی از شاخه‌های تبلیغات گوگل ادز است. در این بخش شما می‌توانید از امکانات گوگل ادز برای نمایش تبلیغات کسب‌وکار خود در پلتفرم‌های انتشار ویدئو مانند یوتیوب و سایت‌ها و نرم‌افزارهای دیگر استفاده کنید. این گروه از تبلیغات شامل مواردی مانند […]

بیشتر بخوانید
ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب | طراحی سایت حرفه‌ای و کاربرپسند

ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب | طراحی سایت حرفه‌ای و کاربرپسند

استفاده از ابزارهای ساده و قدرتمند برای طراحی سایت جذاب امروزه داشتن سایت جذاب و کاربرپسند برای هر کسب‌وکاری اهمیت بالایی دارد. اما بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش فنی یا وقت کافی، از طراحی سایت خودداری می‌کنند. خوشبختانه، ابزارهای ساده و قدرتمندی وجود دارند که هر کسی با هر سطحی از تجربه می‌تواند […]

بیشتر بخوانید
ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل | ابزاری برای نظارت و بهینه‌سازی کمپین‌های گوگل

ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل | ابزاری برای نظارت و بهینه‌سازی کمپین‌های گوگل

ایجاد ستون سفارشی در تبلیغات گوگل و کمپین‌های تبلیغاتی در دنیای تبلیغات دیجیتال، گوگل ادز یکی از ابزارهای پرقدرت و محبوب برای مدیریت و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات گوگل است. یکی از ویژگی‌های کلیدی گوگل ادز که به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا دیدگاه عمیق‌تر و دقیق‌تری نسبت به عملکرد کمپین‌های خود داشته باشند، ایجاد ستون‌های سفارشی […]

بیشتر بخوانید