صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

مقایسه تبلیغات موبایل و تبلیغات اینترنتی

تبلیغات موبایلی

تبلیغات اینترنتی که با عنوان تبلیغات دسکتاپ هم شناخته می‌شوند، هنوز هم جریان در کمپین‌های تبلیغاتی هستند. بااین‌حال توسعه استفاده از گوشی‌های هوشمند و نیز افزایش روش‌های تبلیغات با این گوشی‌ها باعث شده است، معادلات کمی تغییر کنند. همچنین شرکت‌های بسیاری در حال سرمایه‌گذاری روی تبلیغات در داخل نرم‌افزارهای موبایلی هستند. ولی آیا این روندها باعث می‌شود که تبلیغات موبایلی از امکانات بی‌نظیر تبلیغات آنلاین مانند تبلیغات گوگل یا تبلیغات همسان و رپورتاژ پیشی بگیرند؟ در این مطلب این موضوع را با هم بررسی می‌کنیم.

تبلیغات موبایلی و اینترنتی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند

امکان دسترسی موبایل به مرورگر باعث شده است که تبلیغات موبایلی(mobile ads) و اینترنتی تا حدودی همپوشانی داشته باشند، اما باتوجه‌به کوچک بودن نمایشگرهای موبایل و برخی تفاوت در جزئیات باز هم می‌توان مرزی بین این دو نوع تبلیغات قائل شد. در واقع سه اکوسیستم اصلی در صنعت بازاریابی دیجیتال وجود دارد. یکی تبلیغات دسکتاپ رایانه‌ها مبتنی بر تبلیغات وب، یکی تبلیغات وب موبایل و سومی هم تبلیغات درون‌برنامه‌ای در نرم‌افزارهای موبایلی. اکوسیستم اول برای تبلیغات اینترنتی دسکتاپ و دو اکوسیستم بعدی متعلق به گروه تبلیغات موبایلی هستند.

یک دسته‌بندی دیگر هم برای جداسازی تبلیغات موبایلی و اینترنتی وجود دارد که البته دسته‌بندی دقیقی نیست. در این دسته‌بندی، تبلیغات در نرم‌افزارهای موبایل مانند تبلیغات گوگل‌پلی و تبلیغات پیامکی در گروه تبلیغات موبایلی قرار می‌گیرند. سپس تبلیغات اینترنتی به روش‌ها و ابزارهای گوگل ادز، تبلیغات PPC، بنری، CPC، همسان، تبلیغ در سایت‌های پربازدید و رپورتاژ تقسیم می‌شود. دوست دارید بدانید نحوه عملکرد تبلیغات گوگل به چه شکل است؟

تبلیغات ppc در گوگل ادز Cpc در گوگل ادز به چه معنا است؟

مزایای تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی شما را به میلیاردها کاربران اینترنت، سایت‌ها و مرورگرها متصل می‌کند. اینترنت به بازاریابان این امکان را می‌دهد که هم‌زمان با مردم سراسر دنیا ارتباط برقرار کنند و تبلیغات اینترنتی، امکان محدودکردن این مخاطبان به جامعه مخاطبان هدف را در اختیار برندها قرار می‌دهد. برخی از مزایای این روش تبلیغاتی را با هم مرور می‌کنیم.

طیف گسترده‌ای از قالب‌های تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دسکتاپ نسبت به تبلیغات موبایلی دارای قدمت بیشتر است و همین باعث شده، تنوع بالاتری نیز از نظر قالب‌های تبلیغ داشته باشد. بنرها، تبلیغات ویدئوی، تیزرها، تبلیغات پادکست، تبلیغات متنی مبتنی بر سئو، رپورتاژ خبری، موشن‌گرافی و همچنین تبلیغات در رسانه‌های خبری و تبلیغاتی بومی از جمله این قالب‌ها هستند. این تنوع فضای مناسبی را برای خلاقیت بازاریابان ایجاد می‌کند.

مطالعه بیشتر: تبلیغات موبایلی چیست و چگونه کار می کنند؟

صفحه‌نمایش بزرگ‌تر

صفحه‌نمایش در رایانه‌های رومیزی و حتی لپ‌تاپ‌ها بسیار بزرگ‌تر از صفحه‌نمایش در انواع موبایل است. همین مسئله امکانات بیشتری را برای بازاریابان و طراحان ایجاد می‌کند. برای مثال در صفحه یک سایت که در رایانه رومیزی مشاهده می‌کنید، در یک صفحه واحد، بخش‌های متنوعی وجود دارند که برخی از آن‌ها درآن‌واحد در صفحه موبایل در دسترس و قابل‌مشاهده نیستند. همچنین هنوز هم بسیاری از سایت‌ها دارای ویژگی‌های موبایل فرندلی نیستند. صفحه‌نمایش بزرگ‌تر، امکان نمایش هم‌زمان تبلیغات بنری، ویدئویی و متنی را فراهم می‌کند.

تطبیق‌پذیری بیشتر

انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری در تبلیغات اینترنتی باعث شده است، تقریباً تمام برندها از امکانات و روش‌های این نوع از تبلیغ برای معرفی برند و تبلیغ محصولات و خدمات خود بهره بگیرند. در واقع این که یک برند یا حتی فریلنسر بخواهد فقط از تبلیغات موبایلی استفاده کند، به‌ندرت اتفاق می‌افتد. همچنین راه‌حل‌های تبلیغات دسکتاپ از امکان انعطاف‌پذیری بسیار بالا نسبت به اهداف کسب‌وکار و تبلیغات برخوردار هستند.

تجربه کاربری بهتر

ازآنجایی‌که اکثر وب‌سایت‌ها متناسب با اندازه صفحه‌نمایش رایانه‌ها و لپ‌تاپ طراحی شده‌اند، راه‌اندازی یک کمپین تبلیغات نمایشی راهی ساده و مؤثر برای اطمینان از نمایش صحیح تبلیغات است و بهترین تجربه کاربری را در اختیار مخاطبان جامعه هدف قرار می‌دهد.

مزایای تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی به هر شکلی از تبلیغاتی گفته می‌شود که با استفاده از اتصالات بی‌سیم شبکه بر روی دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت‌ها نمایش داده می‌شود. شرکت‌ها از طریق تبلیغات متنی از طریق پیامک یا از طریق تبلیغات مبتنی بر مرورگرهای وب تلفن همراه محصولات و خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. البته روش تبلیغات درون‌برنامه‌ای نرم‌افزارهای تلفن همراه نیز روشی است که محبوبیت آن روبه‌افزایش است. در ادامه با برخی از مزایای تبلیغات موبایلی آشنا می‌شویم.

دسترسی قابل‌توجه

مرورگرهای وب به طور پیش‌فرض بر روی تلفن‌های همراه قرار دارند. طراحی ریسپانسیو سایت به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که بدون توجه به‌اندازه صفحه‌نمایش دستگاه‌های تلفن همراه، آگهی خود را به مشتریان بالقوه ارائه دهند. از سوی دیگر برندها می‌توانند در نرم‌افزارهای محبوب، اقدام به انتشار تبلیغات خود کنند. ارسال متون تبلیغاتی از طریق پیامک نیز قابلیتی ویژه برای بازاریابان است که حتی از طریق تلفن‌های همراه غیرهوشمند نیز در دسترس است.

هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه

یک نکته جالب‌توجه در مورد تبلیغات موبایلی در این است که تبلیغات در مرورهای وب موبایل در برخی پلتفرم‌های تبلیغاتی دارای هزینه کمتر هستند. همچنین تبلیغات در نرم‌افزارها نیز هزینه بالایی ندارند؛ بنابراین اگر کسب‌وکار شما جامعه مخاطبان محدودی دارد، می‌توانید با هدف‌گذاری دقیق با هزینه نه‌چندان زیاد، از این روش تبلیغاتی استفاده کنید.

راه‌حل‌های هدف‌یابی

دردسترس‌بودن فوری برنامه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه یک مزیت دیگر نیز دارد که عبارت است از: طیف وسیع‌تری از راه‌حل‌های هدف‌گیری. یک استراتژی تبلیغات موبایلی که به‌خوبی طراحی شده باشد به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که کاربران را نه فقط بر اساس علایق یا گروه سنی بلکه بر اساس مکان فعلی یا حتی مکان‌های موردعلاقه آن‌ها نیز هدف قرار دهند. هدف‌گذاری جغرافیایی تنها بخشی از فرصت‌های جذابی است که توسط تبلیغات وب و اپلیکیشن موبایل ارائه می‌شود.

یک سوال به نظر شما، مزیت تبلیغات گوگل و اکانت مدیریت شده گوگل ادز چیست؟

مقایسه دو قابلیت برتر تبلیغات موبایلی و اینترنتی

هر دو روش تبلیغات موبایلی و آنلاین مزایای منحصربه‌فرد و مفید خود را دارند که تبلیغ‌کنندگان می‌توانند مطابق با استراتژی‌های خود از آن‌ها استفاده کنند. در این میان یک درنظرگرفتن یک نکته بسیار اهمیت دارد. در تبلیغات موبایلی امکان تبلیغ در نرم‌افزارهای موبایل و بازی‌ها وجود دارد و باتوجه‌به محبوبیت برخی از این نرم‌افزارها این یک نقطه اتکای مناسب است.

در مقابل در تبلیغات آنلاین دسکتاپی ما با غول دنیای تبلیغات آنلاین مواجه هستیم که گوگل ادز است. گوگل ادز با استفاده از تمامی تجارب و شیوه‌های موتور جستجوگر گوگل، توانسته است به برترین ابزار تبلیغاتی دنیای مدرن تبدیل شود. گوگل ادز یک ابزار برتر تبلیغاتی است که امکان مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی، مدیریت هزینه‌های تبلیغات، بررسی میزان موفقیت کمپین و دسترسی به طیف بالایی از مخاطبان را در اختیار برندها قرار می‌دهد.

تبلیغات گوگل با ادستیتو

تبلیغات موبایلی یا اینترنتی؛ کدام را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بین تبلیغات موبایلی و اینترنتی، بهترین روش، بررسی اهداف تبلیغات، بررسی جامعه مخاطبان هدف، میزان دسترسی این جامعه به هریک از پلتفرم‌های موبایل و دسکتاپ و اثربخشی این روش‌های تبلیغاتی است. بااین‌حال شاید بهترین روش استفاده از امکانات هر دو روش و ایجاد تعادل بین آن‌ها  می‌باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات ادستیتو
طراحی سایت واکنش پذیر | مراحل چشم‌نواز کردن وب‌سایت برای مخاطبان

طراحی سایت واکنش پذیر | مراحل چشم‌نواز کردن وب‌سایت برای مخاطبان

طراحی سایت واکنش پذیر؛ لازمه وب‌گردی امروزی آیا می‌دانید که ۵۷ درصد از کاربران اینترنت می‌گویند کسب‌وکاری که سایت آنها در گوشی تلفن همراه قابل‌مشاهده نیست، به دیگران توصیه نمی‌کنند؟ این مسئله تعجب‌آور نیست. زیرا در سال ۲۰۲۴، دستگاه‌های تلفن همراه ۶۰ درصد از ترافیک وب جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای […]

بیشتر بخوانید
ایجاد کمپین گوگل ادز با هوش مصنوعی | مزایا و زمینه‌های قابل‌استفاده در تبلیغات

ایجاد کمپین گوگل ادز با هوش مصنوعی | مزایا و زمینه‌های قابل‌استفاده در تبلیغات

چطور می‌توان از هوش مصنوعی برای ایجاد کمپین گوگل ادز استفاده کرد؟ باتوجه‌به اینکه هوش مصنوعی عملکرد جهان امروزی را متحول کرده است، این «ابر هوش» بر هوش انسانی نیز غلبه خواهد کرد و بیشتر کارهایی که امروز انجام می‌دهیم، منسوخ خواهند شد. ازاین‌گذشته، هوش مصنوعی به ساده‌سازی گردش کار، بهینه‌سازی عملیات و کاهش هزینه‌ها […]

بیشتر بخوانید
افکت های پارالاکس در طراحی سایت | استفاده از پیمایش سه‌بعدی

افکت های پارالاکس در طراحی سایت | استفاده از پیمایش سه‌بعدی

افکت های پارالاکس در طراحی سایت؛ ایجاد یک محتوای سرگرم‌کننده آیا تا به حال در صفحه‌ای پیمایش کرده‌اید که احساس پویایی به شما بدهد؟ گویی در بیش از یک نما به طور همزمان پیمایش می‌کنید. این ویژگی، افکت پارالاکس نام دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که عناصر مختلف یک صفحه با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند […]

بیشتر بخوانید