صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

بهینه‌سازی نرخ تبدیل از کجا شروع کنیم؟

نرخ تبدیل

بهینه‌سازی نرخ تبدیل از کجا شروع کنیم؟

جذب ترافیک برای سایت شما، به‌تنهایی کافی نیست، شما نیاز به بازدیدکنندگانی دارید که در وب‌سایت شما فعالیتی داشته باشند. اما ممکن است فقط چند ترفند ساده و کاربردی در وب‌سایت شما لازم باشد تا نرخ تبدیل وب‌سایت شما بهینه شود.

در حال حاضر، اینترنت دارای بیش از 1.1 میلیارد وب‌سایت در بیش از 271 میلیون دامنه منحصربه‌فرد است، اما در این میان، بازار رقابت برای جذب بازدید و کلیک بسیار فشرده است. اگر توانسته‌اید سهم خود را از این ترافیک به دست ‌آورید، شما در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. اما فقط جذب بازدیدکنندگان به وب‌سایت شما کافی نیست. شما باید آن بازدیدکنندگان را به چیزی بیشتر و ارزشمندتر، در سایت خود تبدیل کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار در تبلیغات گوگل، اجرای استراتژی بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) است.

اگر این کار را به‌درستی انجام دهید، نه‌تنها کیفیت سرنخ‌های خود را بهبود می‌بخشید، بلکه درآمد خود را نیز افزایش می‌دهید و همچنین، هزینه جذب مشتری خود را کاهش می‌دهید. به‌عبارت‌دیگر، توانسته‌اید به رشد کسب‌وکار خود کمک کنید.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل چیست؟

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (Conversion rate optimization) فرایندی سیستماتیک برای افزایش درصد کاربران و بازدیدکنندگانی است که اقدام خاصی در وب‌سایت، کانال‌های اجتماعی یا سایر کمپین‌های بازاریابی آنلاین شما انجام می‌دهند.

برای بهبود موفقیت‌آمیز نرخ تبدیل خود، باید کاربران خود را عمیقاً درک کنید. شما باید بدانید که آنها چگونه در وب‌سایت شما جستجو می‌کنند، با محتوای شما تعامل می‌کنند و در نهایت چگونه اقدام می‌کنند.

 

 

تبدیل‌ها می‌توانند چندین مورد باشند، اما برخی از رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • انجام خرید
 • پرکردن فرم
 • ثبت‌نام برای خبرنامه
 • اضافه‌کردن یک محصول به سبد خرید
 • کلیک کردن روی یک لینک
 • دانلود یک قطعه از محتوا
 • تبدیل یک مشتری موقتی به مشتری دائمی

به‌عبارت‌دیگر، تبدیل می‌تواند هر عملی باشد که کاربر انجام می‌دهد که منجر به جمع‌آوری اطلاعات او، انجام فروش یا به‌دست‌آوردن بینشی در مورد نحوه تعامل آنها با کمپین‌های شما می‌شود.

مزایای کلیدی بهینه‌سازی نرخ تبدیل

برخی از مزایای بهینه‌سازی نرخ تبدیل عبارت‌اند از:

افزایش تعامل کاربر:

بهینه‌سازی نرخ تبدیل، نحوه تعامل بازدیدکنندگان با وب‌سایت و کمپین‌های شما را بهبود می‌بخشد و منجر به تعامل بهتر و در نهایت تبدیل‌ها می‌شود. افزایش معیارهای تعامل می‌تواند بینش‌های ارزشمندی در مورد عملکرد کمپین‌های شما و آنچه که کاربران را ترغیب به اقدام می‌کند، ارائه دهد.

مطالعه بیشتر: تاریخچه تبلیغات گوگل

بازگشت سرمایه بیشتر:

بهینه‌سازی نرخ تبدیل منجر به نرخ تبدیل بالاتری می‌شود که به این معنی است که شما سود بیشتری برای فعالیت‌های بازاریابی خود دریافت می‌کنید. این امر به شما امکان می‌دهد بدون ایجاد ترافیک بیشتر یا افزایش بودجه بازاریابی، مشتریان بیشتری جذب کنید.

بینش نسبت به کاربر:

فرایند بهینه‌سازی نرخ تبدیل مستلزم آن است که درک بهتری از مخاطبان خود ایجاد کنید و این به نوبه خود، تلاش‌های بازاریابی و محتوای کلی شما را بهبود می‌بخشد. این موضوع، به شما کمک می‌کند تا با ارسال پیام‌های مناسب در زمان مناسب، بهتر آماده باشید.

افزایش اعتماد مشتری:

بسیاری از تبدیل‌ها به کاربران نیاز دارند که اطلاعات تماس خود (آدرس ایمیل، نام، شماره‌تلفن و غیره) را در ازای محتوایی مانند کتاب الکترونیکی یا اطلاعاتی در مورد خدمات شما ارائه دهند. اما قبل از اینکه بخواهند اطلاعات خود را تحویل دهند، باید به سایت شما اعتماد کنند. بهینه‌سازی نرخ تبدیل به شما در ایجاد اعتماد مشتری کمک می‌کند و تأثیر مثبتی بر مشتریان بالقوه می‌گذارد.

مقیاس‌پذیری:

حتی بزرگ‌ترین بازارها نیز دارای مجموعه محدودی از مشتریان هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید – و هر چه جایگاه شما تخصصی‌تر باشد، این بازار کوچک‌تر است. بهینه‌سازی نرخ تبدیل به شما این امکان را می‌دهد که از مخاطبان فعلی خود (ترافیک) بیشترین استفاده را برای جذب مشتریان جدید ببرید. با بهبود نرخ تبدیل، کسب‌وکار خود را بدون کمبود مشتریان بالقوه افزایش خواهید داد.

پروموشن در تبلیغات گوگل تاثیرات سرعت سایت بر گوگل ادز
کمک گرفتن از هوش مصنوعی در گوگل ادز بازاریابی B2B و گوگل ادز

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

قبل از اینکه بتوانیم بهینه‌سازی کنیم، ابتدا باید در مورد چگونگی رسیدن به نرخ تبدیل خود صحبت کنیم. نرخ تبدیل با تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد کل کاربران یا بازدیدکنندگان وب‌سایت و سپس ضرب این رقم در 100 برای ایجاد درصد محاسبه می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، اگر وب‌سایت شما در یک ماه 1000 بازدیدکننده داشته باشد که منجر به تکمیل 20 فرم تماس شود، نرخ تبدیل شما این خواهد بود: 20/1000*100 = 2%

محاسبه نرخ تبدیل به شما امکان می‌دهد معیاری را برای نحوه عملکرد صفحه وب یا کمپین خود تعیین کنید. این به این معنی است که می‌توانید نتایج هر تغییری را که ایجاد می‌کنید و نتایج مربوط به آن تغییر را با نرخ تبدیل اصلی‌تان مقایسه کنید، و به شما اجازه می‌دهد بدانید چه چیزی به‌درستی کار می‌کند – و چه چیزی درست نیست.

فرایند CRO چیست؟

بهینه‌سازی نرخ تبدیل فرایند بهینه‌سازی وب‌سایت، صفحه فرود یا کمپین بازاریابی شما برای بهبود احتمال انجام یک اقدام دلخواه توسط کاربر است. این فرایند بهینه‌سازی با رفتار کاربر گذشته، بینش مشتری و بهترین شیوه‌های CRO مشخص می‌شود.

فرایند اصلی به شرح زیر است:

پژوهش درباره مخاطب:

نظرسنجی از مخاطبان خود و کندوکاو در تجزیه‌وتحلیل رفتار مشتریان گذشته برای درک اینکه کاربران به چه چیزی علاقه دارند، با چه چیزی درگیر هستند و چگونه با برند شما تعامل دارند.

 • بهینه‌سازی: استفاده از این بینش‌های جدید برای بهینه‌سازی کمپین‌ها یا صفحات وب برای تبدیل.
 • تست A/B: اکثر تغییرات بهینه‌سازی نرخ تبدیل یکپارچه و انجام شده نیستند. شما می‌خواهید تنظیمات خود را با اجزای مختلف اندازه‌گیری کنید تا ببینید کدام یک منجر به‌اتفاق مؤثری می‌شود.
 • اندازه‌گیری: از نرم‌افزارهای تحلیلی (مانند Google Analytics) برای اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های خود استفاده کنید. اهدافی را برای ردیابی تبدیل ایجاد کنید و سپس با مقایسه آن با تعداد کل ترافیک خود، نرخ تبدیل خود را محاسبه کنید.
 • تنظیمات مکرر: تجزیه‌وتحلیل‌های خود را برای ردیابی موفقیت یا شکست کمپین‌ها یا صفحات وب خود نظارت کنید. چنانچه لازم دیدید، تنظیماتی را در این راستا انجام دهید.

تبلیغات گوگل ادستیتو

جمع‌بندی

آنچه که در این مقاله بیان کردیم، تعریف واضحی از بهینه‌سازی نرخ تبدیل، اهمیت آن در کسب‌وکار شما و توضیح فرایند آن بوده است. در مقالات بعدی در مقالات آموزشی ادستیتو، المان‌های یک فرایند بهینه‌سازی نرخ تبدیل موفق را نام می‌بریم و نمونه‌هایی از آن را مثال خواهیم زد. همچنین، روش‌هایی کاربردی برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل صفحات وب‌سایت شما برای دستیابی به نتایج مطلوب و دلخواه را مطرح می‌کنیم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات ادستیتو
انیمیشن و افکت های جذاب در طراحی سایت | آیا افکت‌ها باعث رشد سایت می‌شوند؟

انیمیشن و افکت های جذاب در طراحی سایت | آیا افکت‌ها باعث رشد سایت می‌شوند؟

بهترین انیمیشن‌ها و افکت‌هایی که می‌توانید در طراحی سایت استفاده کنید در دنیای رقابتی و پررونق وب، طراحان سایت به دنبال راه‌هایی هستند تا وب‌سایت‌هایشان را بیش‌ازپیش جذاب و بی‌نظیر کنند. یکی از راه‌هایی که به طراحان وب این امکان را می‌دهد تا سایت‌هایشان را زیبا کنند، استفاده از انیمیشن و افکت‌های جذاب در طراحی […]

بیشتر بخوانید
حرفه ای کردن متن تبلیغ در گوگل | نکات برتر برای بهینه‌سازی متن تبلیغات

حرفه ای کردن متن تبلیغ در گوگل | نکات برتر برای بهینه‌سازی متن تبلیغات

نحوه حرفه ای کردن متن تبلیغ در گوگل به چه صورت است؟ تبلیغات در گوگل یکی از راه‌های مؤثر برای جذب مشتریان و افزایش فروش است. اما برای داشتن مؤثرترین تبلیغات در گوگل، متن تبلیغات بسیار مهم است. در این مقاله، به بررسی عواملی که متن تبلیغات را حرفه‌ای می‌کنند و راهنمایی‌هایی برای بهبود و […]

بیشتر بخوانید
قابلیت جستجو و فیلتر در طراحی سایت فروشگاهی | نکاتی که باید بدانید

قابلیت جستجو و فیلتر در طراحی سایت فروشگاهی | نکاتی که باید بدانید

اضافه‌کردن قابلیت جستجو و فیلتر در طراحی سایت فروشگاهی چگونه است؟ با افزایش تعداد مشتریان آنلاین و اهمیت رقابت در بازار، طراحی سایت فروشگاهی حرفه‌ای و کارآمد از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا، افزودن قابلیت جستجو و فیلتر به سایت فروشگاهی، برای کاربران و مشتریان و همچنین برای کسب‌وکار شما اهمیت به سزای دارد. […]

بیشتر بخوانید